Park Woźniców – szansa na nowy park między Sołtysowską, Centralną a Tomickiego. Zdecyduje głosowanie w budżecie obywatelskim

Jeszcze kilkanaście lat temu – spokojna sielska okolica, dziś – jeden z najgęściej zabudowanych fragmentów Krakowa. Rejon ulicy Sołtysowskiej i Centralnej jak żaden inny potrzebuje nowego parku, który byłby miejscem spacerów i rekreacji mieszkańców. Dlatego wraz z grupą mieszkańców Fajnego Domu i ulicy Sołtysowskiej zgłosiliśmy projekt nowego parku do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Projekt ma nazwę „Park Woźniców – tworzymy największy park w Czyżynach” i czeka na akceptację przez urzędników Zarządu Zieleni Miejskiej.

Park mógłby powstać na zadrzewionych miejskich działkach, położonych pomiędzy ulicami: Sołtysowską, Centralną, Woźniców, Tomickiego, Padniewskiego, Łęgową i Podbipięty. Obecnie na większości tych terenów są dzikie zarośla – piękne, ale niestety zaśmiecone i trudne do przejścia. Dużo dałoby już samo ich uprzątnięcie ze śmieci, skucie betonu i ruin opuszczonych budynków, a także wytyczenie alejek. Początkowo większość z nich miałaby formę zwykłych przedeptów, ale wytyczone byłyby w taki sposób, by w przyszłości zamienić je na utwardzoną nawierzchnię (asfalt lub żywica). Projekt przewiduje również postawienie ławek i koszy na śmieci.

W ramach projektu mają też powstać niewielkie odcinki asfaltowych alejek, łączących ul. Sołtysowską z Tomickiego i Padniewskiego. Na całość nie wystarczy pieniędzy, ale założenie jest takie, by w przyszłym roku (2021) już coś zacząć i by można to było kontynuować, dorzucając pieniądze na resztę alejek z innych źródeł – z budżetu Rady Dzielnicy, z budżetu miasta oraz kolejnych edycji budżetu obywatelskiego.

O budowę asfaltowych alejek łączących ulicę Sołtysowską i Podbipięty z Tomickiego i Padniewskiego od lat zabiegają mieszkańcy osiedli położonych po obu stronach Łąk Nowohuckich. Mieszkańcy Łęgu chętnie chodzą tędy na tramwaj przy Al. Jana Pawła II, którym dużo szybciej można się dostać do centrum Krakowa, niż stojąc w korku na Sołtysowskiej i Centralnej. To także najkrótsza droga spacerów pieszych i przejażdżek rowerowych z Łęgu w rejon Placu Centralnego, NCK i Zalewu Nowohuckiego. Z kolei dla mieszkańców Tomickiego, Padniewskiego i Botaniki, istniejące w tym miejscu przedepty to popularne miejsce dojścia do Biedronki lub na przystanek autobusowy. To także jedyna sensowna trasa piesza do Lasku Łęgowskiego i nad Wisłę. Obecnie jednak trzeba grząść w błocie lub przedzierać się przez zarośla. Stąd też mieszkańcy z niecierpliwością oczekują na budowę szerokich, asfaltowych alejek zamiast błotnistych ścieżek. Nasz projekt w budżecie obywatelskim to umożliwi – oczywiście jeżeli wygra w jesiennym głosowaniu.

Niedawno doszedł do tego kolejny aspekt – zabezpieczenie tego terenu przed sprzedażą i zabetonowaniem. Przykład nieodległego Paprociowego Lasu w Starych Czyżynach pokazuje, że takie ryzyko niestety istnieje. Wygrana projektu sprawi, że sprzedaż parku nie będzie możliwa i tym samym uratujemy te tereny przed zabudową.

Z projektem można się zapoznać na stronie budżetu obywatelskiego pod linkiem: https://budzet.krakow.pl/projekty2020/2104-park_woznicow_-_tworzymy_najwiekszy_park_w_czyzynach.html

Warto też polubić stronę projektu na Facebooku i zaprosić znajomych do jej polubienia. To pomoże w promowaniu projektu i zwiększy szanse na jego wygraną, gdy już rozpocznie się głosowanie. Na stronie będziemy też informować o dalszych losach projektu. Link do strony: www.facebook.com/parkwoznicow