Lasek Łęgowski

Trudno o bardziej rozpoznawalne miejsce w Łęgu, niż Lasek Łęgowski. To jeden z dwóch stosunkowo dużych kompleksów leśnych w Nowej Hucie – obok sąsiedniego Lasku Mogilskiego, który również warto odwiedzić. Lasek Łęgowski ma w sobie coś, co zachwyca – głównie za sprawą starych drzew, tworzących niepowtarzalny klimat. Czas tu się jakby zatrzymał, a spacer po Lasku Łęgowskim pozwala odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.Uroku tym okolicom dodaje przepływająca tuż obok Wisła, a także pobliskie łąki i pola uprawne – te okolice to prawdziwa zielona ostoja, niemal w samym środku milionowej aglomeracji.

Lasek Łęgowski wraz z sąsiednim Laskiem Mogilskim stanowi pozostałość dawnej puszczy. Przed wiekami była to enklawa Puszczy Niepołomickiej, która miała o wiele większy zasięg, niż obecnie.

Lasek Łęgowski ma powierzchnię 20 hektarów i jest drugim pod względem wielkości lasem na terenie szeroko rozumianej Nowej Huty, a zarazem największym w Dzielnicy XIV Czyżyny. Największym nowohuckim lasem jest pobliski Lasek Mogilski (24 ha). Na terenie Dzielnicy XIV mamy jeszcze Lasek Czyżyński (ok. 3 ha), Lasek Szafrański (ok 1,5 ha), Paprociowy Las (1 ha), lasek przy ulicy Na Załęczu i Skręconej (ok. 2 ha). Jest też kilka cennych zagajników: na międzywalu Wisły, pomiędzy ul. Sołtysowską a zakładami tytoniowymi oraz na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Nasz las jest położony pomiędzy ulicami Wiklinową, Ogłęczyzna, Niepokalanej Panny Marii i wałem wiślanym. Jest długi i wąski, główną osią lasu jest przepływająca przez niego Łęgówka – sympatyczny, ale niestety bardzo zanieczyszczony strumień przepływający przez cały Łęg. To właśnie wzdłuż Łęgówki poprowadzona jest główna trasa spacerowa w Lasku Łęgowskim. Zaczyna się na łuku drogi pomiędzy ulicą Ogłęczyzna i Isep, a kończy w rejonie ulicy Niepokalanej Panny Marii, biegnącej wzdłuż Lasku Łęgowskiego.

Bardzo ciekawe jest również sąsiedztwo lasu. Od strony ulicy Wiklinowej są tu urokliwe łąki i nieco opuszczony sad, od południa – wał wiślany. Niedaleko stąd znajdują się Łąki Nowohuckie, do których najlepiej jest dojść lub dojechać ulicami Niepokalanej Panny Marii i Odmętową.

Kilka lat temu Zarząd Zieleni Miejskiej prowadził rozmowy z właścicielami przyległych terenów na temat powiększenia lasu. ZZM zaproponował jednak śmiesznie niską cenę, w efekcie żaden z właścicieli nie był zainteresowany sprzedażą swoich gruntów za bezcen.