Kiedy nowe drogi i ronda w Łęgu? Opóźnia się kompensacja deweloperska w rejonie Sołtysowskiej i Centralnej

Mieszkańcy Łęgu od kilku lat słyszą zapewnienia, że już wkrótce powstaną dawno potrzebne ronda i alternatywna droga, odciążająca ulicę Sołtysowską. Znaczną część tych inwestycji ma zrobić deweloper, budujący osiedle Centralna Park przy ulicy Galicyjskiej. Sprawa się jednak opóźnia – najpierw ze względu na źle skonstruowaną umowę, a obecnie – ze względu na problemy z własnością gruntów.

W ramach kompensacji deweloperskiej, inwestor czyli spółka Develia planuje zbudować dwa ronda: jedno na zbiegu ulic Sołtysowskiej i Centralnej, a drugie na łuku ulicy Centralnej w rejonie siedziby ZDMK, od którego będzie odchodzić nowa ulica, prowadząca do ul. Na Załęczu. Nowa droga ma mieć także połączenie z ulicą Sikorki. Develia ma zbudować północną część drogi. Południowy fragment, położony bliżej ul. Na Załęczu, ma zbudować inny deweloper lub miasto. Projektowany układ drogowy został przedstawiony na mapce.

Opóźnienie w budowie ronda

W pierwszej kolejności ma powstać rondo na zbiegu ulicy Sołtysowskiej i Centralnej. Inwestor natrafił jednak na problem w postaci bałaganu w księgach wieczystych. Aby zrealizować zadanie, należy wykupić niewielkie fragmenty okolicznych działek w pobliżu pasa drogowego. Inwestor skorzysta przy tym z decyzji ZRID, która przewiduje uproszczoną procedurę wykupu – do transakcji dojdzie nawet wtedy, gdy  właściciel nie zgodzi się na sprzedaż działki. W takim przypaku cena jest ustalana przez niezależnych rzeczoznawców.

Jednak nawet w takim przypadku trzeba najpierw ustalić, kto jest tym właścicielem. Niestety, w tej części miasta jest to niezwykle skomplikowane. Okazało się, że mikroskopijnych rozmiarów działka ma kilku lub nawet kilkunastu właścicieli – w tym tak egzotycznych, jak Gmina Łęg, Fundusz Szkolny i Gromada Wsi Czyżyny. Do tej pory jako właściciele widnieją jednostki samorządu terytorialnego lub inne organizacje z czasów Austro-Węgier lub II-lecia Międzywojennego albo już dawno zmarłe osoby fizyczne. To wszystko jest do wyprostowania, są odpowiednie procedury które zostały już w 2019 roku wdrożone przez inwestora. Na przykład wysyła się stosowne pismo albo ogłoszenie i czeka na odpowiedź. Tej odpowiedzi oczywiście nie będzie i wtedy można przejść do procesu wywłaszczenia, przeprocedować sprawy przez sąd. Trzeba jednak odczekać określone w przepisach terminy – co najmniej kilkumiesięczne na każdym etapie. Sprawy nie ułatwia trwająca epidemia, a wraz z nią – opóźnienia w pracy sądów i urzędów.

Kiedy więc można oczekiwać pierwszych prac? Sprawy własnościowe zostaną wyjaśnione nie wcześniej, niż na przełomie roku 2020-21. Prace związane z budową ronda powinny być prowadzone w 2021 roku – o ile znów coś się nie opóźni.

Samo rondo zajmie o wiele większy teren, niż obecne skrzyżowanie. Powstanie też nowy łącznik drogowy z Sołtysowskiej w prawo na Centralną z pominięciem ronda, co pozwoli nieco upłynnić ruch. Na przedłużeniu ulicy Sołtysowskiej powstanie czwarty wylot z ronda i nowa ulica, prowadząca bezpośrednio do Alei Pokoju. Ma ją zbudować deweloper, budujący osiedle przy Alei Pokoju, na terenie dawnego Polmozbytu.

Drugie rondo i droga jeszcze później

Prace przy budowie drugiego ronda – tego w rejonie dawnego ZIKITu, rozpoczną się w drugiej kolejności. Prowadząca od niego droga będzie budowana stopniowo. Według wstępnych planów ze stycznia 2020 roku,  prace nad rondem i drogą powinny się rozpocząć dopiero na wiosnę 2021 roku. Na pełne połączenie z ulicą Na Załęczu i Sikorki możemy poczekać aż do roku 2023.

Tempo budowy drogi będzie w dużej mierze zależeć od postępów prac nad budową nowych bloków na osiedlu budowanym przez Develię.

Koszt budowy całego układu drogowego ze środków dewelopera to ok. 12 milionów złotych. To dość sporo, dlatego deweloper chce najpierw sprzedać pierwsze bloki, tak aby móc z zarobionych pieniędzy finansować prace nad układem drogowym.

Będą nowe chodniki wzdłuż Sołtysowskiej

Jest też dobra wiadomość – miasto zamierza w 2020 roku zbudować brakujący odcinek chodnika na północnym odcinku ulicy Sołtysowskiej – od przyszłego ronda do skrzyżowania z Sołtysowską Boczną. Takie były plany ze stycznia 2020. Nie wiadomo, jak na to wszystko wpłynie epidemia. Będziemy pilnować tego tematu.

Po długich i burzliwych dyskusjach udało się też wywalczyć skierowanie znacznie większych niż dotychczas środków na remont już istniejących chodników wzdłuż ulicy Sołtysowskiej z budżetu Rady Dzielnicy. Chodniki będą zbudowane z kostki niefazowanej (przyjaznej dla małych kółek i pań w szpilkach) lub z asfaltu. W tym roku można liczyć na remont dość sporego odcinka po południowo-zachodniej stronie ulicy. Złożyliśmy też projekt w budżecie obywatelskim na remont kolejnego fragmentu chodnika wzdłuż ulicy Sołtysowskiej oraz Ciepłowniczej. Projekt ma nazwę: „Bezpieczniej wzdłuż Sołtysowskiej i Ciepłowniczej” i zagłosować na niego będzie można jesienią.